Ez az a növény, melyet a népi gyógyászatban már legrégebb óta használnak. Gyakran találkozhatunk olyan megnevezéssel is, hogy fülfű, kőrózsa vagy éppen mennydörgőfű. A kövirózsa remek túlélő és alkalmazkodó képességgel rendelkezik.
[wp_ad_camp_1]
A növényhez egy különleges hiedelem is kötődik, ugyanis a IX. században Nagy Károly utasítására minden háztetőre kövirózsát ültettek, hogy megvédje az ott lakókat a villámlástól és a boszorkányságtól. Ezt a növényt a varjúhájfélék csoportjába soroljuk, mivel egy örökzöld pozsgás növény, melynek a leveleit hasznosítjuk a gyógyászati céloknál. A kövirózsa a legtöbb sziklakertben megtalálható, illetve napos helyeken, sziklákon tetőkön is előfordul. Több fajtáját is megkülönböztettünk, amely a leveleinek a színében mutatkozik meg. A kövirózsa leveleiben nagy mennyiségben megtalálható szénhidrát, citromsav, almasav, malonsav és különféle aminosavak is. Illetve megtalálható még benne kvercetint, kempferolt, flavon glikozidokat és cserzőanyagokat is.
Továbbá jelentős mennyiségben tartalmazz még C-vitamint és a nyálka tartalma is magas. Különböző gyógyhatással bír a szervezetünkre, mint pl. baktérium és vírusölő hatással bír. Továbbá hatékonyan használhatjuk fel szájüregi fertőzések, rovar és csaláncsípések, vágott sebek, égési sérülések kezelésére, illetve ajakherpesz és futószemölcs leszárítása esetén is. A legtöbben arról ismerik, hogy a középfülgyulladással járó fülfájást is enyhíti, melyet, ha a fülbe csepegtettünk, akkor rövid időn belül már érezhetjük a javulást. Amennyiben a levét egy egyszerű gyógyszertári krémbe keverjük bele, akkor használhatjuk májfoltra, vagy más bőrelszíneződések enyhítésére is. Napégés esetén is hatékony lehet, keverjük el a kipréselt virág egy evőkanál olajjal, vagy még jobb ha aloe verával.