Hogyan válasszunk domain nevet és hogyan jegyezzük be?

A domain névválasztás talán az egyik legvitatottabb és legnehezebb lépése a domain regisztrációnak.
Néhány tanács, hogyan érdemes nevet választani. Legjobb nevek a rövid, könnyen megjegyezhető és olyan nevek, amelyek esetleg gondolatbani látogatónknak a fejében is könnyen felmerülhetnek, mint célzott közönségnek, aki a keresőket kikerülve egyből a böngésző címsorába gépeli érdeklődése tárgyát (angol kifejezéssel type-in visitor), legegyszerűbb példákat említve: uzlet.hu, hitel.hu, zene.hu, divat.hu…

[wp_ad_camp_1]

Persze ilyen általános nevek nagy része már foglalt, vagy már megalkotva és tartalommal felépítve, vagy ha „szerencsénk” van és költségvetésünk is lehetővé teszi, alkudhatunk a domain dealer tulajdonában lévő kiszemelt domainre. Ha pedig egyik eset sem áll fenn, a kreativitásunkra kell hagyatkoznunk, hogy egy jól hangzó, jól megjegyezhető nevet válasszunk weboldalunknak, ami lehetőleg nem túl hosszú és legjobban közelít a fent leírt példákhoz.
Van néhány eszköz amely hatékony segítségünk lehet a név kiválasztásában:

– Google Sandbox Adwords – egy kulcsszót begépelve megkaphatjuk a leggyakrabban használt kapcsolódó kifejezéseket keresőkben
– Keyword Selector Tool (Overture) – Yahoo toolbar-t használó internetes felhasználók által használt keresési kulcsszavak adatbázisa, de ez elsősorban angol nyelvű kulcsszavak keresésére használható
De egyszerűen a Google keresőjét is vagy egyéb keresőket is (yahoo.com, msn.com, altavista.com) használhatunk, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy az általunk elképzelt név/kifejezés milyen gyakori és milyen formákban van jelen a keresők által indexelt weboldalakon.

Domain nevek
Domain nevek

Miután megvan a név, következik a következő lépés – a domain bejegyzése.

A regisztrátor kiválasztásánál is körültekintően kell döntenünk, ugyanis jelentős eltérések lehetnek a domain regisztráció árában egyes regisztrátoroknál, és nem kevés pénzt spórolhatunk meg, főleg ha több nevet is foglalunk egyszerre. Szóval érdemes megrendelés előtt körülnézni több regisztrátor weboldalán is, esetleg érdeklődni telefonon.
Külföldi regisztrátoroknál pedig, nemzetközi domainek esetén nem ritka, hogy alkalmanként 20-30%-os vagy azt meghaladó diszkonttal lehet foglalni egy-egy végződést. Ezen túl, szinte minden külföldi regisztrátor bocsát ki úgynevezett coupon code-okat, amelyekkel rendelés végén checkout-nál a kódot beütve 10-15%-os vagy egy-két dolláros kedvezményt kaphatunk a rendelésünkből. Ilyenek pl. a GoDaddy.com-on a SAVETEN – SAVENOW kódok amelyek 10% kedvezményt vonnak le adott megrendelésből, de időről időre bocsátanak ki időszakos kedvezményeket is magasabb kedvezményekkel, csak körül kell nézni a fórumokon.